Poradnik

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczepienia

Tajlandia – szczepienia nie są obowiązkowe. Zagrożenie zachorowaniem jest minimalne, trasy naszych wycieczek nie przebiegają przez tereny szczególnie zagrożone ani “głęboko” w dżungli i strefy podwyższonego ryzyka, tak więc nie są wymagane specjalne szczepienia.

Higiena osobista – należy szczególnie przestrzegać zasad higieny, podczas podróży do wszystkich krajów tropikalnych. Nie należy pić wody z sieci wodociągowych. Polecamy do picia wodę mineralną “Aura”, dostepną w całodobowej sieci minimarketów “7/11” i “Family Mart”. Cena: 19.-THB (ok. 2 zł) za butelkę 1,5 litra.

Zagrożenie malarią w Tajlandii jest znikome. Przypadki zachorowania na malarię w Tajlandii zdarzają się bardzo rzadko. Niewielkie ryzyko zachorowania, obejmuje tylko obszary przygraniczne z Kambodzą i Birmą, tereny zalesione i górzyste. Aby się zabezpieczyć przed malarią trzeba unikać ukąszeń komarów. Polecamy spray przeciw komarom o nazwie Sketolene. Kosztuje 60.-THB, do kupienia na miejscu w drogeriach i aptekach.

Opieka medyczna w Tajlandii jest na wysokim poziomie, szczególnie w kurortach turystycznych i dużych miastach. Wizyta u lekarza, w zależności od standardu szpitala, kosztuje 300-500.-THB. Leki sa tańsze niż w Polsce, przykładowo za listek Aspiryny zapłacimy 20.-THB.

Zalecamy, przed wyjazdem, wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego , na cały okres podróży.

Pogoda

Do Tajlandii można jechać przez cały rok, trzeba jedynie odpowiednio dobrać miejsce na wypoczynek w zalażności od terminu wyjazdu. Na przykład na wyspie Samui ( również na wyspach Koh Tao i Koh Phangan), dobra pogoda utrzymuje się od stycznia do września. Natomiast nad Morzem Andamańskim, w Krabi (oraz jeszcze bardziej na południe) dobra pogoda zaczyna się pod koniec pażdziernika  i trwa do kwietnia. W sierpniu też zwykle jest tam mało opadów deszczu. Najlepszymi miesiącami na super pogodę i nieco mniej turystów, niż na Nowy Rok, na południu Tajlandii są luty i marzec. Kwiecień i maj – zaczynają się deszcze, jednak nie przeszkadzają w wycieczkach, podstawową zaletą wycieczki w tych miesiącach są niższe ceny w hotelech i restauracjach.

Krótka charakterystyka pogody i klimatu w południowej Tajlandii w poszczególnych miesiącach:

Styczeń – bardzo dobra pogoda po obu stronach półwyspu ale to najwyższy “szczyt” sezonu a więc największe tłumy na wycieczkach i plażach

Luty – bardzo dobra, słoneczna pogoda w całej Tajlandii, idealny czas na wycieczki rodzinne z dziećmi (ferie szkolne)

Marzec – wciąż super, mniej turystów na wycieczkach i plażach

Kwiecień – bardzo dobry klimat, zaczynają się pierwsze deszcze ale nie przeszkadzają w wycieczkach i wypoczynku.

Maj, Czerwiec, Lipiec – w Zatoce Tajskiej (Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao) dobra pogoda ale nad Morzem Andamańskim może zdrowo popadać.

Sierpień – najlepszy klimat ma Zatoka Tajska ale i w Krabi tez nie ma narzekań na opady, jeśli nawet są to krótkie i po południu.

Wrzesień – dobra pogoda zwykle tylko przez pierwsze dwa tygodnie września w Zatoce Tajskiej. Spore opady deszczu nad Morzem Andamańskim (Phuket, Krabi, Lanta).

Pażdziernik – dużo opadów deszczu, pod koniec miesiąca poprawia się pogoda nad Morzem Andamańskim

Listopad – dobra pogoda nad Morzem Andamańskim a w Zatoce Tajskiej “w kratkę” ale sporo słońca

Grudzień – bardzo dobra pogoda nad Morzem Andamańskim, w Zatoce Tajskiej zwykle duże zachmurzenie i duże fale. Druga połowa grudnia to już “szczyt” i tłumy oraz drogo w hotelach i restauracjach. Jeżeli myślimy o rezerwacji dobrych hoteli to trzeba z wyprzedzeniem trzy-cztery miesiące.

Reasumując, poza pażdziernikiem jest słonecznie na plażach Tajlandii przez cały rok, w Zatoce Tajskiej od stycznia do września a nad morzem Andamańskim od listopada do kwietnia.

Temperatura wody w morzu, przez cały rok, około 26 stopni. Najlepsze miesiące (poza szczytem grudzień-styczeń) to:  luty, marzec, kwiecień, sierpień, listopad.  W dniach 13-15 kwietnia mamy tu fajne obchody Tajskiego Nowego Roku (Songkran).
Gdzie i kiedy po słońce na plaży? Listopad do maja: Morze Andamańskie;  Krabi, Koh Lanta, Khao Lak, Phuket.
Styczeń do Września: Zatoka Tajlandzka; Koh Samui, Koh Pha Ngan, Koh Tao